Výcvik kľúčového personálu do operácie ISAF
U Výcvikovej jednotky vojenských misií (VJVM) je aj vo výcvikovom roku 2011 najpočetnejším a najkomplexnejším výcvikom príprava kľúčového personálu predurčeného do operácie ISAF. Nielen kvôli počtu personálu, ale hlavne kvôli rôznorodosti jednotiek, pozícií obsadenými príslušníkmi OS SR a úlohami, ktoré budú v priestore operácie plniť.
V termíne od 7. do 18. februára 2011 sa uskutočnila v priestoroch Práporu výcviku v Martine a na posádkovom cvičisku v Sučanoch príprava troch jednotiek kľúčového personálu - Veliteľstva kontingentu a NSE (National Support Element), veliteľstva KAF (Kandahar Airfield), strážnej jednotky KAF a multifunkčnej ženijnej roty KAF.
Výcvik bol rozdelený do všeobecnej a špecifickej časti. Vo všeobecnej časti sa cvičiaci personál oboznámil s priestorom operácie, kultúrou a tradíciami miestneho obyvateľstva, získal vedomosti z oblastí protipovstaleckých opatrení, Personnel Recovery, použitia sily, mínovej bezpečnosti, zdravotnej prípravy, rádiovej komunikácie, činnosti pri styku s verejnosťou a jednotlivými takticko-technickými postupmi nevyhnutnými pre riešenie krízových situácií.
Špecifická časť bola prakticky „šitá na mieru“ každej skupine a obsahovala balík konkrétnych informácií v odbornej oblasti. Osvojené teoretické vedomosti boli prakticky preverené počas reálne pripravených zamestnaní v teréne. Každá skupina spoločne absolvovala praktické zamestnanie PSO (Peace Support Operations – Operácie na podporu mieru) Skills vykonávané v anglickom jazyku, počas ktorého boli preverené oblasti ako komunikácia a jednanie s miestnym obyvateľstvom, rádiová komunikácia v anglickom jazyku, eskalácia sily, C-IED, orientácia v teréne a reakcia na rôzne typy incidentov.
V ďalšej etape výcviku jednotlivé skupiny plnili špecifické úlohy pre danú oblasť. Strážne jednotky precvičili postupy pri zabezpečovaní tábora, kontrolu osôb a vozidiel. Multifunkčná ženijná jednotka mala za úlohu plniť odbornú úlohu vytvorenia plánu odmínovania stanoveného priestoru a úpravu komunikácií v priestore pôsobenia. Príslušníci veliteľstva a NSE sa oboznámili s plnením operačných úloh v rámci Lessons Learned a prezentovali svoju budúcu činnosť formou krátkych brífingov v anglickom jazyku.
V závere výcviku bola každá skupina preskúšaná z teoretických vedomostí formou testu a prakticky počas kontrolného cvičenia.
Príprava personálu bude ďalej pokračovať spoločným výcvikom u predurčených jednotiek pozemných síl. Plánovaná rotácia kontingentu sa uskutoční na prelome mesiacov máj a jún 2011.